RAFFAELE AVALLONE

Manager de site
ROBERTO PAPAVERONE

BREAKING NEWS - STREAMING NEWS

WTA Ningbo: Sorana Cîrstea și-a aflat adversara din optimi – A câștigat un set cu 6-0

Katerina Siniakova s-a calificat în optimile turneului „WTA 250” de la Ningbo (China), fază a competiției în care sportiva din Cehia o va întâlni pe românca Sorana Cîrstea.

Katerina SiniakovaFoto: Rob Prange / Zuma Press / Profimedia

Sorana Cîrstea – Katerina Siniakova, în optimi la WTA Ningbo

Siniakova, sportivă care ocupa săptămâna trecută prima poziție în clasamentul WTA de dublu, a învins-o în două seturi pe americanca Elizabeth Mandlik (142 WTA), scor 6-0, 6-4. Meciul a durat o oră și 20 de minute.

Sorana Cîrstea (26 WTA, favorită 3) și Katerina Siniakova (90 WTA) s-au mai întâlnit de patru ori, iar românca s-a impus de fiecare dată.

2020, Dubai: 4-6, 6-3, 6-3 pentru Cîrstea

2019, US Open: 7-5, 6-2 pentru Cîrstea

2018, Madrid: 6-4, 2-6, 6-4 pentru Cîrstea

2017, Eastbourne: 6-3, 6-2 pentru Cîrstea.

De știut:

• Pentru calificarea în optimi, Cîrstea va primi $ 3,920 și 30 de puncte în clasamentul WTA de simplu.
  • Câștigătoarea dintre Cîrstea și Siniakova se va duela în sferturi cu învingătoarea dintre Nadia Podoroska (87 WTA) și Valeria Savinykh (164 WTA).

Ningbo Open are loc în perioada 25-30 septembrie, pe hard, face parte din categoria WTA 250 și are premii totale în valoare de $259,303. Principala favorită este Ons Jabeur.