Manager de site
ROBERTO PAPAVERONE

BREAKING NEWS - STREAMING NEWS

VIDEO SuperLiga: Rapid, victorie spectaculoasă cu CFR Cluj

Rapid a obținut a treia victorie consecutivă pe teren propriu. Giuleștenii s-au impus clar în disputa cu CFR Cluj, scor 3-1, în ultimul meci al etapei cu numărul 10 din SuperLiga României.

Jucătorii echipei RapidFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Albion Rrahmani, „one man show” în duelul cu CFR Cluj

Rapid București a ajuns la 5 meciuri consecutive fără eșec în SuperLiga României.

Formația antrenată de Cristiano Bergodi a închis etapa a 10-a din SuperLiga României și a învins-o pe teren propriu pe CFR Cluj.

Giuleștenii au început tare încă din primele minute și au deschis scorul încă din minutul 5. Funsho a obținut o lovitură de la 11 metri, iar Rrahmani a punctat în poarta lui Sava, după ce portarul oaspeților a blocat penalty-ul acestuia.

5 minute mai târziu, Ciprian Deac a apărut excelent la bara a doua și a reluat în plasa din centrarea lui Mario Camora.

Ardelenii au mai punctat o dată prin la pauză prin Juricic, dar reușita acestuia a fost anulată pe motiv de ofsaid.

În a doua repriză, giuleștenii au continuat să forțeze, iar Rrahmani a mai marcat încă o dată (min 51) după un contraatac bun al gazdelor.

În minutul 71, Claudiu Petrila a risipit emoțiile pentru echipa din Giulești, după ce a îndeplinit o simplă formalitate din câțiva metri cu poarta goală.

Cu această victorie, Rapid urcă pe locul 3 în SuperLiga României și acumulează 18 puncte. CFR rămâne pe locul 2 și are 19 puncte.

Rapid București – CFR Cluj, 3-1, în etapa 10 din SuperLiga României

Final.

Min 90+4: Șansă mare de gol pentru Rapid. Funsho trage la poartă dintr-o poziție centrală, Sava intervine însă foarte bine.

Min 77: Horațiu Moldovan intervine excelent la un șut venit din marginea careului.

Min 72: GOOOOL! Petrila face 3-1 pentru Rapid. Acesta a apărut perfect la bara a doua și a marcat din pasa lui Rrahmani.

Min 60: Șansă pentru Rapid. Rrahmani scapă din nou spre poartă și trage tare, Sava însă intervine fabulos și respinge în corner.

Min 54: Mare ocazie de gol pentru Rapid. Funsho scapă singur cu portarul, însă a trimis mult peste poarta lui Sava.

Min 51: GOOOOOL! Rrahmani face 2-1 după un contraatac superb al giuleștenilor.

Min 49: Șansă de gol pentru Rapid. Săpunaru reia cu capul spre poartă, dar mingea este blocată de fundașii ardeleni și iese în corner.

Min 46: A început repriza a doua.Clujenii au făcut și o modificare. Otele i-a luat locul lui Juricic.

Pauză.

Min 45+5: Albu trimite un șut puternic de la distanță, însă pe lângă poartă.

Min 45+4: Claudiu Petrila primește cartonaș galben pentru o simulare în careu.

Min 45+2: Șansă de gol pentru Rapid. Ioniță a ajuns într-o poziție ideală, dar nu a reușit să îl învingă pe Sava.Portarul oaspeților a intervenit excelent.

Min 42: Ocazie mare pentru oaspeți. Bîrligea a primit o minge bună în careu, a trecut de Moldovan și a tras paralel cu poarta.

Min 34: Juricic a marcat pentru CFR Cluj, însă reușita acestuia a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Min 23: Juricic primește cartonașul galben după un atac periculos la Paul Iacob.

Min 10: GOOOOOL CFR! Ciprian Deac restabilește egalitatea. Veteranul ardelenilor apare la bara a doua și marchează din centrarea lui Camora.

Min 8: Vine și replica CFR-ului. Camora centrează pentru Bîrligea, dar vârful oaspeților reia cu capul mult peste poartă.

Min 4: GOOOOOL! Rrahmani deschide scorul pentru Rapid după ce inițial a ratat de la punctul cu var. Mingea a fost blocată de Sava, dar vârful kosovar a urmărit și a marcat.

Min 3: Penalty pentru Rapid. Funsho se întoarce și este agățat de Cvek în careu.

Min 1: Start de meci pe stadionul din Giulești. Atmosferă extraordinară creată de suporterii echipei gazdă.

Echipele de start:

Rapid București: H. Moldovan – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Al. Albu, Emmers – Funsho, Al. Ioniță II, Petrila – Rrahmani.

Rezerve: Drăghia – Onea, Bădescu, I. Cristea, Pănoiu, Papeau, Cîrjan, Borja Valle, Al. Stan.

Antrenor: Cristian Bergodi

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Ajeti, Kresic, Camora – Cvek, Tachtsidis, C. Deac – Bîrligea, Juricic, Avounou.

Rezerve: Hindrich – Morgan, M. Ilie, R. Filip, Fica, L. Mihai, Krasniqi, Otele, Jefte.

Antrenor: Andrea Mandorlini