Manager de site
ROBERTO PAPAVERONE

BREAKING NEWS - STREAMING NEWS

LiveBlog Wimbledon 2022, ziua 4: Mihaela Buzărnescu joacă acum cu Coco Gauff / Irina Bara, Ana Bogdan și Bianca Andreescu, eliminate

A patra zi de concurs de la Wimbledon 2022 este una plină pentru sportivele din România: Simona Halep, Irina Bara, Ana Bogdan și Mihaela Buzărnescu evoluează în turul al doilea. Meciurile din complexul de la All England Club sunt LiveBlog pe HotNews.ro.

Wimbledon 2022Foto: Valerio Rosati / Alamy / Alamy / Profimedia

Wimbledon 2022 – Cele mai importante evenimente de joi, 30 iunie, de la All England Club

22:25Mihaela Buzărnescu joacă acum pe Terenul Central cu Coco Gauff. Americanca servește prima.

21:55Rafael Nadal îl învinge în patru seturi pe lituanianul Ricardas Berankis (106 ATP), scor 6-4, 6-4, 4-6, 6-3. Ibericul s-a calificat în turul trei la Wimbledon.

20:45Plouă la Londra – meciurile de la Wimbledon au fost întrerupte.

20:40Americanul Jenson Brooksby (cap de serie nr. 26) a trecut în trei seturi de francezul Benjamin Bonzi, scor 7-6(3), 7-5, 6-3.

20:30Simona Halep s-a calificat în turul trei după ce a învins-o în două seturi pe Kirsten Flipkens, scor 7-5, 6-4. Acesta a fost ultimul meci de simplu din cariera belgiencei.

20:20Lituanianul Ricardas Berankis (106 ATP) îi fură un set lui Rafael Nadal, scor 6-4. În acest moment, ibericul conduce cu 2-1.

19:52Iga Swiatek s-a calificat până la urmă în turul trei de la Wimbledon: marea favorită de la All England Club a cedat un set, dar s-a impus cu 6-4, 4-6, 6-3 împotriva olandezei Lesley Pattinama Kerkhove (138 WTA, lucky loser).

19:50Americanul Brandon Nakashima (56 ATP) a trecut în patru seturi, scor 6-2, 4-6, 6-1, 7-6(6) de canadianul Denis Shapovalov (favorit 13 și semifinalist al ediției de anul trecut).

19:43 Simona Halep câștigă cinci gameuri la rând și câștigă primul set al meciului cu Kirsten Flipkens, scor 7-5.

19:42 Amanda Anisimova (favorită 20) revine după ce a pierdut primul set și se califică în turul trei: 2-6, 6-3, 6-4 vs Lauren Davis (102 WTA).

19:40Rafael Nadal revine după ce a fost condus cu 3-1 în setul secund de Ricardas Berankis: ibericul se impune cu 6-4 și conduce acum cu 2-0.

19:15 Simona Halep a aflat cu cine va juca în turul trei de la Wimbledon (dacă va trece de Kirsten Flipkens).

19:10 Lesley Pattinama Kerkhove, ajunsă pe tabloul principal în postura de lucky loser, câștigă setul secund împotriva polonezei Iga Swiatek, scor 6-4. Olandeza ocupă locul 138 în clasamentul mondial.

19:00Rezultat surprinzător pe Terenul 1: Lesley Pattinama Kerkhove conduce cu 5-3 (cu break) în setul secund al partidei cu Iga Swiatek (lidera mondială a câștigat prima manșă cu 6-4).

18:53 Cap de serie nr. 12, Diego Schwartzman a fost eliminat în turul al doilea de britanicul Liam Broady (132 ATP), scor 6-2, 4-6, 0-6, 7-6(1), 6-1.

18:46 Rafael Nadal câștigă primul set al meciului cu Ricardas Bernakis, scor 6-4, după ce a făcut singurul break în al zecelea game.

18:40De la ora 19:00 va juca Simona Halep contra jucătoarei Kirsten Flipkens.

18:32Amanda Anisimova (favorită 20) a pierdut primul set împotriva americancei Lauren Davis (102 WTA), scor 6-2.

18:15Harmony Tan a devenit cunoscută în lumea tenisului după ce a eliminat-o pe Serena Williams în runda inaugurală de la Wimbledon 2022. Franțuzoaica a mai înregistrat o victorie pe iarba de la All England Club după ce a trecut de Sara Sorribes Tormo (cap de serie 32).

17:54Barbora Krejcikova (campioană la Roland Garros în 2021) s-a calificat în turul al treilea de la Wimbledon. Cehoaica a trecut, scor 6-3, 6-4, de Viktorija Golubic.

17:46Karolina Pliskova (finalistă la ediția de anul trecut a Wimbledonului) a fost eliminată în turul al doilea de britanica Katie Boulter, o sportivă din afara primelor 100 de locuri mondiale.

17:25Bianca Andreescu a părăsit turneul de la Wimbledon în turul al doilea. A fost 6-4, 7-6(5) pentru Elena Rybakina, favorită 17 la All England Club.

16:39 Stefanos Tsitsipas, favorit patru, are 2-0 la seturi cu Jordan Thompson (6-2, 6-3).

16:30Nick Kyrgios este în turul al treilea de la Wimbledon: 6-2, 6-3, 6-1 contra lui Filip Krajinovic (cap de serie numărul 26).

16:28Bianca Andreescu a pierdut primul set al partidei cu Elena Rybakina (a 17-a favorită), scor 4-6.

14:53Ana Bogdan a cedat până la urmă meciul cu Petra Kvitova, scor 1-6, 6-7(5). Partida a durat o oră și 44 de minute. Sportiva noastră a fost eliminată în turul al doilea.

14:39Ana Bogdan continuă cursa fantastică: ajunge la cinci gameuri câștigate la rând (6-5). Sportiva noastră a avut chiar și două mingi de set, dar Petra Kvitova a trimis până la urmă manșa în tiebreak.

14:30De la 6-1, 5-1 pentru Kvitova, Ana Bogdan a pornit cursa revenirii. A câștigat patru gameuri la rând după ce a salvat și o minge de meci. Suspansul continuă (5-5).

14:20La 6-1 și 5-2, Ana Bogdan reușește primul său break din acest meci. Acesta a venit fix la ultima strigare, atunci când Petra Kvitova a servit pentru câștigarea partidei.

14:18Irina Bara a fost eliminată în turul al doilea de la Wimbledon. A pierdut, scor 6-3, 6-2, cu Paula Badosa, a patra favorită de la All England Club.

14:10Între timp, Petra Kvitova s-a distanțat la 5-1 în setul al doilea, iar eliminarea Anei Bogdan de la Wimbledon este tot mai aproape.

13:49Petra Kvitova are un start lansat și în setul al doilea a meciului cu Ana Bogdan: a făcut deja breakul.

13:43După 38 de minute, Paula Badosa a câștigat, scor 6-3, primul set al meciului cu Irina Bara.

13:39Emil Ruusuvuori (49 ATP) a câștigat primul set al partidei cu Botic van de Zandschulp (favorit 21), scor 6-3. Este meciul jucătorilor cu nume ușor de reținut 🙂

13:37 După 29 de minute, Petra Kvitova se impune clar în primul set al partidei cu Ana Bogdan: 6-1.

13:31Din păcate, Irina Bara cedează al doilea game consecutiv de la lansare, iar Paula Badosa își deschide drumul spre câștigarea primului set (5-2).

13:25Irina Bara și-a pierdut serviciul, dar a avut puterea să revină imediat de la retur și să echilibreze situația (3-2, fără break, pentru Badosa).

13:24Petra Kvitova mai face un break: cehoaica este într-o zi mare, ea s-a distanțat la 5-1 împotriva Anei Bogdan.

13:18Paula Badosa are un game de serviciu sigur, iar iberica conduce acum cu 2-1 pe tabelă împotriva Irinei Bara.

13:15Între timp, Kvitova se distanțează la 3-0 contra Anei Bogdan. Dublă campioană la Wimbledon, Petra are parte de startul de meci pe care și l-a dorit.

13:12Petra Kvitova face primul break al partidei: Ana Bogdan nu a avut parte de un game prea bun de serviciu (2-0).

13:02 Ana Bogdan are o misiune grea: joacă împotriva jucătoarei Petra Kvitova (favorită 25 și câștigătoare a edițiilor din 2011 și 2014).

13:01Irina Bara (122 WTA) joacă în aceste momente pe Terenul 2. Sportiva noastră are parte de un meci foarte dificil în turul al doilea: joacă împotriva ibericei Paula Badosa (favorită 4).

Meciuri de văzut din cursul zilei de joi

Karolina Pliskova – Katie Boulter (de la ora 13:30)

Rafael Nadal – Ricardas Berankis (în jurul orei 15:00)

Stefanos Tsitsipas – Jordan Thompson (de la ora 13:00)

Iga Swiatek – Lesley Pattinama Kerkhove (în jurul orei 15:00)

Nick Kyrgios – Filip Krajinovic (în jurul orei 14:30)

Bianca Andreescu – Elena Rybakina (în jurul orei 15:00)

Ziua a patra de meciuri de la Wimbledon este LiveBlog pe HotNews.ro: sunt informații în timp real de pe aproape toate terenurile. În România, Grand Slamul londonez este transmis în direct pe Eurosport.